Kdybych měl v kapse poslední dolar, utratil bych ho za reklamu.

Henry Ford

Najdu tam
co potřebuju

Dnes je 11.08. 2022 a svátek má Zuzana

Dřevo a dřevařské výrobky


Z katalogu firem doporučujeme

Jan Fischer – EKOPALIVA VOLARY – pelety, brikety, palivové dřevo, drobná autodoprava Prachatice

Nabízíme: pelety brikety palivové dřevo autodoprava

Tel:
  • 777 932 049 - Jan Fischer
E-mail:
  • ekopalivavolary@seznam.cz

Zpravodajství z města

Zprávy

Budějovické nádraží už chystá místnosti pro pošťáky i policisty

Do konce roku by měla začít sloužit odjezdová hala v nové podobě. Řízení vlakového provozu bude v jižní věži. Zatím sídlí v provizorních prostorách.

Povodně 2002 byly pro hasiče Martina Svitáka křest vodou, velel evakuaci u Malše

U profesionálních hasičů Martin Sviták pracuje od roku 1990. Při povodních v roce 2002 mu bylo čtyřiatřicet let. Do roku 2000 fungoval na územním odboru Český Krumlov v prvních letech jako výjezdový hasič a poté ve funkci vedoucího oddělení represe. Posléze přestoupil do Českých Budějovic na Krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) Jihočeského kraje (JčK) na pozici ředitele odboru represe. O 1. ledna 2007 do současnosti zastává funkci náměstka ředitele HZS JčK pro úsek integrovaného záchranného systému (IZS) a operačního řízení (OŘ).

Vzpomínáme na povodně 2002. Podívejte se, jak se protrhla soběnovská hráz

Tento týden si připomínáme živelnou katastrofu, která zasáhla celé území republiky před 20 lety. Povodně 2002 pustošily naše krásné jižní Čechy. V noci ze 7. na 8. srpna valící se voda protrhla hráz Soběnovské přehrady na Českokrumlovsku. Tehdy událost zachytil Pavel Mörtl a snímky poskytl ke zveřejnění.

Veselá kola z Veselí dofrčela i do okolních obcí. Barevná soutěž baví už pět let

Barevné bicykly zdobené květina i háčkovanými vzory, klobouky, stuhami, postavičkami včel, motýlů, ptáků i dalšími dekoracemi zpříjemňují veřejný prostor ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku už pátým rokem. Letos se do soutěže poprvé zapojily i okolní vesnice, přihlásilo se celkem 29 tvůrců.

První srpnovou sobotu pořádaly Netolice akci Posezení pod lípou

Program zahájila pohádka pro děti v podání Divadélka KOS z Českých Budějovic s názvem Udatný Matyáš. Anička přesvědčila Matyáše o tom, že statečným není je udatný rytíř, ale každý člověk, který bojuje za dobro na tomto světě.

Marie Hazuková vzpomíná na povodně v srpnu 2002: Papír, tužka a mikrofon

Srpen 2002. Počasí na jihu Čech připomínalo monzunové lijáky. Z nebe padaly hektolitry vody a příroda už si s nimi nevěděla rady. Tohle se jen tak nevsákne. Přehrady byly naplněné až po okraj. A déšť neustával.

Projděte se po lipenském mole, které vyrostlo přímo nad pláží. Líbí? Nelíbí?

/ANKETA/ Léto je v plném proudu a v Lipně nad Vltavou je spousta turistů. Mnozí z nich vyrážejí okouknout nové sto padesát metrů dlouhé dřevěné molo s restaurací, které vyrostlo přímo nad pláží.  

Majdalenu zachránila pískovna, povodeň v obci zatopila téměř stovku domů

Devět obětí, škoda za 16 miliard korun. I to je vzpomínka na ničivé záplavy ze srpna 2002, které pustošily Jihočeský kraj. První povodňová vlna tehdy přišla ze středy 7. na 8. srpna, druhá pak udeřila v noci z pondělí 12. srpna. Velká voda před dvaceti lety zaplavila také Jindřichohradecko, nejhůře dopadla oblast Třeboňska a Suchdolska.

V Chlumanech bylo opět živo, trhy nepřekazil ani déšť

Nic na dobré náladě stánkařů ani nakupujících neubralo sobotní pošmourné počasí. V Chlumanech se opět sešli na tradičním trhu. Nabídl spoustu dobrot, vybavení do domácností, zboží pro parádu či výpěstků. Příští trh se v Chlumanech chystá na první zářijovou sobotu.

U Malše se slzy mísí s potem. Prolistujte, co psaly o povodni noviny 10. 8. 2002

Před 20 lety v sobotu 10. srpna postupovaly jihem Čech nejhrůznější záplavy v naší historii. Díky spolupráci s Jihočeské vědeckou knihovnou (JKV) v Českých Budějovicích se čtenáři Deníku mohou podívat s námi do této doby prostřednictvím tehdejších vydání Českobudějovických listů. Podívejte se, co jsme psali o povodních v aktuálním čase.

Sport

Drsná lekce od prvoligového soupeře, Motor doma prohrál s Třebíčí 0:4...

Druhý zpackaný přípravný zápas mají v tomto týdnu za sebou hokejisté Motoru České Budějovice. Prvoligové Třebíči podlehli po bezkrevném výkonu jednoznačně 0:4… Další utkání odehrají v neděli 21. srpna doma s Lincem (17:30).

Dálkoví plavci budou v sobotu závodit přímo v centru Českých Budějovic

Tohle bude absolutní novinka. Poprvé v historii se v sobotu uskuteční přímo v centru Českých Budějovic závod Českého poháru v dálkovém plavání.

Metaná a Včelná? To prostě patří k sobě. Kameny klouzaly po asfaltu

V rámci sportovního dne na stadionu ve Včelné u Českých Budějovic odehrály týmy také tradiční turnaj v metané na asfaltu. Už tak bohatou účast ještě vyšperkovala rakouská a německá družstva.

Hladovost se vytrácí, cítí kouč Studené Petr Adamec

/ROZHOVOR/ V uplynulém ročníku krajské I. B třídy obsadili fotbalisté FK Studená ve skupině D druhé místo hned za suverénními Třeběticemi. Tým z nejvýchodnější části Jindřichohradecka si drží velmi slušnou výkonnost už několik let, což je bezpochyby i zásluha trenéra Petra Adamce, který 29. srpna oslaví 38. narozeniny a pod Javořicí v roli kouče zahájil už osmou sezonu.

V neděli se na závodišti u zámku Kratochvíle poběží tradiční Netolické dostihy

Tradičně jediný dostihový den na jihu Čech se uskuteční v neděli na závodišti u zámku Kratochvíle v Netolicích. Začátek je plánovaný na 13. hodinu.

Odchody převážily nad příchody, smutní trenér fotbalistů Prachatic Josef Raušer

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Start fotbalového krajského přeboru se nezadržitelně blíží. Prachatický Tatran hrál v předchozím soutěžním ročníku prim, ambice v tom novém nemohou být až tak vysoké. Odchody hodně převážily nad příchody. V úvodním kole navíc pod Libín přijede ambiciozní béčko Táborska.

OBRAZEM: Lom u Blatné vzdoroval v poháru Mladé Vožici až do konce utkání

/FOTOGALERIE/ Ještě před statem krajských fotbalových soutěží začal předkolem Jihočeský pohár.

To je úlovek! Sedmnáct medailí z mistrovství České republiky v kanoistice

Mistrovství České republiky zastihlo týnské kanoisty ve skvělé formě. Potvrdili, že v současné době patří mezi přední české kluby a přivezli do Týna hned 17 cenných kovů napříč všemi kategoriemi. "Mezi veterány získal bronz Jiří Kobera," připomíná Lenka Luňáčková skvělý výkon na trati 200m.

Reprezentace? Byla by drzost, kdybych o tom uvažoval, myslí si Pavel Patera

Po necelých čtyřech sezonách v Mladé Boleslavi se rozhodl pro změnu. Trenér a bývalý úspěšný hokejista Pavel Patera od nového ročníku povede pražskou Spartu, se kterou bude usilovat o zisk titulu. „Všichni ho budeme chtít,“ hlásí padesátiletý kouč v rozhovoru pro Deník.

OBRAZEM: Lheničtí fotbalisté v přípravě přehráli soupeře z Jankova

/FOTOGALERIE/ Přírava na novou fotbalovou sezonu vrcholí. Hráči Lhenic (nováček I.A třídy) si pozvali k utkání Jankov (KP).

Krimi

Motorkáři skočil do cesty srnec na přímém úseku mezi Milevskem a Přeštěnicí

Odpolední vyjížďka na motorce skončila velmi nešťastně.

Notorička ze Strakonic měla doma dva dny mrtvého psa. Ležel v tratolišti krve

Těžko uvěřitelnou záležitost řešili strážníci strakonické městské policie ve středu 20. července v půl jedenácté v noci v jednom domě na Velkém náměstí. Dostali zprávu, že nájemkyně bytu má už dva dny mrtvého asi šedesátikilogramového psa.

Dvojice mužů vařila na Prachaticku pervitin, oba skončili ve vazbě

Do vazby poslal soud dvaapadesátiletého a pětadvacetiletého muže, kteří si libovali na drogové scéně na Prachaticku. Nic si přitom nedělali z toho, že je policisté na jaře odhalili a obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Žháři na Hradecku a Táborsku zapalují, co se dá. Škody jdou do stovek tisíc

Shořelo sedm hektarů pšenice nebo bouda u rybníka na Jistebnicku, ve které měly zázemí dětské letní tábory. I takovými požáry se v posledních dnech zabývají jihočeští hasiči. Podle policejních vyšetřovatelů je velmi pravděpodobné, že ohně někdo zakládá zcela úmyslně.

Drogový boss Papež uznal u soudu vinu, uživatelům pervitinu se svědčit nechtělo

V pondělí 8. srpna u Krajského soudu v Českých Budějovicích pokračovalo hlavní líčení v procesu s hlavou jihočeské drogové skupiny zaměřené na distribuci pervitinu. Nelegálnímu obchodování se měli společně věnovat nejméně tři roky.

Požár rašeliniště v Hrdlořezích byl největší lesní oheň na jihu Čech

Sucho, tropické teploty a vysoký pohyb turistů jsou v tomto období vždy velkým rizikem pro vzniky lesních požárů. Momentálně i jihočeští hasiči pomáhají při likvidaci nevídaně rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku na severu země. Ale ani jihu Čech se nevyhýbaly v minulosti obrovské požáry lesů. V prvním desetiletí 21. století byl za největší požár v historii Lesů ČR označován ten z roku 2003 na Suchdolsku, kdy hořelo rašeliniště v Hrdlořezích.

V Újezdci rozbíjel autům okna kladivem. Netrvalo dlouho a policie ho měla

Prachatičtí policisté se ve středu 3. srpna nad ránem rozhodně nenudili. Krátce před půl pátou přijal operační důstojník na lince 158 informaci o tom, že v Újezdci došlo k poškození několika zaparkovaných vozidel.

V noci na středu policejní psovodi dopadli dalšího kopáče vltavínů

Českobudějovičtí psovodi rozhodně nezahálí. V noci na středu vyrazili do katastru obce Byňov, aby opět provedli kontrolu míst, kde se pohybují nelegální kopáči vltavínů. A měli úspěch.

VIDEO: Neznáte mladého muže na videu, který odjel z areálu na kole

Policisté obvodního oddělení Radomyšl šetří krádež dvou jízdních kol, ke které došlo nad ránem dne 19. července ve výcvikovém středisku v obci Horní Poříčí na Strakonicku.

Hasiči o prázdninách již lovili z vody auto, plachetnici a hausbót. Podívejte se

Také tento týden již byli jihočeští hasiči v akci v duchu hlášky "vylovení, vysušení, odbahnění" ze známé komedie Jáchyme, hoď ho do stroje.

Ekonomika

Bezpečně až do cíle. Obaly od jihočeské firmy chrání hudební nástroje i umění

Jako česká rodinná firma byla už v roce 1992 v jihočeském Lišově založena společnost Steinbauer Lechner. Postupně ji sice někteří společníci opustili, přesto funguje dál už třicet let. Její specializací jsou obaly či boxy například na hudební nástroje či umělecká díla.

Lidé přispěli na prospěšné projekty. Maminky s rakovinou pomáhají jedna druhé

Nejúspěšnějším projektem desátého ročníku programu ČSOB pomáhá regionům se v Jihočeském kraji stal Club MsR, který nabízí maminkám s nádorovým onemocněním prostor pro vzájemnou podporu. Veřejnost a banka finančně podpořily i malé zdravotníky, lidi s roztroušenou sklerózou, nevyléčitelně nemocné a lidi se zdravotním postižením.

Firma vyrobí miliony obalů ročně. Její specialitou jsou krabice velkých rozměrů

Kartonové obaly všemožných velikostí vyrábí už jednatřicet let ve společnosti South Bohemia Star ve Veselí nad Lužnicí. Posledních pět let zde pokračuje v rodinné tradici Jan Lacina. Firmu totiž založil v roce 1991 ještě s dalšími čtyřmi kolegy jeho otec Jan Lacina.

Stoletá tradice. Pilu v Jindřichově Hradci provozuje rodina již čtyři generace

Zdá se to být neuvěřitelné. Více než devět desítek let totiž existuje v Jindřichově Hradci Kasalova pila. Tu navíc vlastní už třetí, respektive čtvrtá generace rodiny Kasalovy.

Kdo mohl, zdražil, někteří končí. Pekaři balancují na hraně přežití

Na rok 2022 nebudou pekaři ani jejich zákazníci vzpomínat v dobrém. Válka na Ukrajině vyšponovala ceny energií a následně i obilovin do astronomických výšin.  Některé tuzemské pekárny tak nyní bojují o přežití a zákazníci trnou, za kolik bude na podzim rohlík či chleba.

Stát by měl prodat pivovar Budvar, navrhuje Pekarová Adamová z TOP 09

/ANKETA/ Stát by měl podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové prodat budějovický pivovar Budvar. Řekla to deníku Právo. Předsednictvo strany schválilo v úterý usnesení, v němž v zájmu konsolidace veřejných financí vyzývá k prodeji státního majetku, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí. Podle Pekarové Adamové stát nemá provozovat hotel, ani vařit pivo. "Není k tomu jediný racionální důvod," sdělila deníku.

Desetina venkovských hospod skončila. Výčepní: Zabíjejí nás i levné lahváče

Dlouhá léta vlastnil Kamil Pešek hospodu v Rokytnici v Orlických horách. Na podzim však štamgastům čepovat přestal a mezi místními oblíbený podnik teď prodává. „Už na to nemám. Nejdřív mě na kolena srazila covidová krize a zdraví. A teď vysoké ceny piva. Kdybych měl přistoupit na ceny pivovarů a něco vydělat, musel bych dát pivo za padesát korun. A to tady takřka na vesnici nikdo nedá,“ postěžoval si Deníku hospodský z dnes již bývalé restaurace Eduard.

Muž učí dospělé plavat chytře, bez zbytečné dřiny. Plavce udělá i ze „dřeva“

Zkušení i rekreační plavci, borci s ambicí vyhrávat závody, překonat kanál La Manche i lidé, co se plavat bojí. To všechno jsou klienti Jakuba Běžela, zakladatele značky Plavme chytře. Učí dospěláky plavat, nejvíc jich má zájem zvládnout či zlepšit kraul. A metodou Total Immersion, kdy s minimální námahou svižně kloužete vodou, to jde skoro samo.

Cena piva se zvýší, někde přesáhne cenu 70 korun už letos

/ANKETA/ I přes to, že se lidé po covidové pauze do restaurací vrátili a tržby hospod nejsou špatné, budou muset i jihočeští restauratéři kvůli stále rostoucím nákladům opět navýšit cenu piva.

VIDEO: Finanční gramotnost. Neberte si půjčky jen proto, že závidíte sousedům

Všichni ji známe, všichni jsme ji zažili, a přesto o ní nikdo nemluví. Víte, co mám na mysli? Závist. Známe tu situaci, kdy jsme si říkali: Soused má nové auto a já ho chci taky!