Kdybych měl v kapse poslední dolar, utratil bych ho za reklamu.

Henry Ford

Najdu tam
co potřebuju

Dnes je 28.05. 2022 a svátek má Maxim

Šumperk

Šumperk je město na severu Moravy v Olomouckém kraji, 46 km severozápadně od Olomouce na řece Desná a na jihozápadním okraji Jeseníků. Leží na křižovatce cest a železničních tratí. Z těchto důvodů bývá nazýván Živá brána Jeseníků.

Počet obyvatel: 26.000
Rozloha: 27,91 km²
Oficiální web města: www.sumperk.cz

Z katalogu firem doporučujeme

Autodoprava Václav Blanka – výškové práce, zednické práce, pronájem montážní plošiny, opravy komínů Šumperk

Naše firma poskytuje výškové práce za pomocí montážní plošiny AVIA MP13 (možný pohon 230V). Dále také nabízíme pronájem samotné plošiny. Provádíme: výškové práce práce s plošinou pronájem montážní plošiny AVIA MP13 opravy komínů zednické práce

Tel:
 • +420 777 029 355 - pan Blanka
E-mail:
 • blanka.vaclav@centrum.cz

David Němeček – rekonstrukce bytových jader, elektroinstalace, zednické práce, rekonstrukce koupelen Šumperk

Naše firma se specializuje se na kompletní rekonstrukce bytových jader včetně elektřiny, plynu, odpadu a vody. Nabízíme také zednické a obkladačské práce a rekonstrukce koupelny.

Tel:
 • 736 136 890
  775 615 521
E-mail:
 • davidnemecek1@seznam.cz

GRENT – Žváček s.r.o. – zemní práce, elektromontáže, elektroinstalace, rozvody NN, rozvody VN, autodoprava Zábřeh

Převážnou část činnosti naší firmy tvoří zemní práce (strojní i ruční) a autodoprava. Disponujeme rozsáhlých vozovým a strojovým parkem, který neustále rozšiřujeme a omlazujeme pro potřeby rychlého a kvalitního provedení zakázek. Firma od roku 2010 realizuje také elektroinstalace.  Zajišťujeme kompletní zhotovení staveb na klíč. Rozvody NN a VN, veřejné osvětlení, plynovody, kanalizace a vodovody....

Tel:
 • +420 774 460 821 - pan Mgr. Žváček
  +420 602 787 689 - pan Žváček
E-mail:
 • j.zvacek@email.cz
  m.zvacek@email.cz

AGROPROGRES-SERVIS s.r.o. – setí cukrovky, úklid slámy, konzervace píce Zábřeh

Společnost Agroprogres-Servis s.r.o. byla založena v roce 1996 a její zaměření je stále stejné. Nabízíme: setí kukuřice a slunečnice plečkování kukuřice setí cukrovky setí obilovin sečení píce sklizeň a konzervace píce do PE vaků kombajnová sklizeň obilovin, řepky, slunečnice a kukuřice odvoz od kombajnů traktorovými návěsy a nákladními auty lisování slámy do...

Tel:
 • 602 203 322 - pan Ing. Křížek
  602 573 748 - pan Ing. Křížek, CSc.
  583 449 374
E-mail:
 • p.k.r@centrum.cz
  agroprogres@cmail.cz

Půjčovna lešení ZDAR s.r.o. – půjčování stavebních strojů, půjčování nářadí Zábřeh

Nabízíme: půjčování stavebních  strojů půjčování ručního nářadí půjčování trubkového a HAKI lešení pronájem rámového lešení  

Tel:
 • 583 437 851
  602 515 296 - pan Šíma
E-mail:
 • zdarr@seznam.cz

Zpravodajství z města

Zprávy

VIDEO: Muzejní noc s Komenským bavila malé i velké

Do třídy vchází přísná soudružka učitelka, která nenechá nikoho na omylu, že se právě ocitl v dobách totality. Hodina češtiny nezačíná slohovým cvičením, ale žáci musejí odříkat, kolik nasbírali léčivých bylin. Třídou z padesátých let se rozléhá smích - lidé se totiž snaží rozpomenout, kolik odevzdali kilo heřmánku, lipového květu či hluchavky.

Rychlá i historická auta. Šternberk patří závodu Ecce Homo

Motoristickému sportu patří o posledním květnovém víkendu Šternberk. Ve městě a jeho okolí se koná proslulý závod Ecce Homo.

Přehled zesnulých na Šumpersku a Jesenicku od 4. do 17. května

Šumperský a jesenický deník pravidelně zařazuje rubriku s přehledem spoluobčanů, kteří zemřeli. Přinášíme přehled zesnulých v regionu od 18. do 24. května 2022.

Zemědělce i rybáře na Hané trápí sucho. Škůdcům naopak vyhovuje

Pokud vydatně nezaprší, budou si letošní rok hospodáři na Hané pamatovat hodně dlouho. Zemědělce kvůli nedostatku jarních srážek a chabé sněhové pokrývce během zimy trápí nadměrné sucho. Chybějící vláha nejvíce škodí jarním obilovinám, jejichž kořenový systém bez vody strádá a chybějí mu živiny. Hospodáři se obávají dopadu na letošní úrodu.

Jízdné v IDSOK od června zdraží, kraj držel stejné ceny deset let

O několik korun více musí mít připraveno cestující, kteří si budou od 1. června kupovat jízdenku na některý ze spojů v Integrovaném dopravním systému Olomouckého kraje (IDSOK). Hejtmanství od tohoto data zvyšuje o 15 procent ceny všech druhů jízdenek. Ceny jízdného v IDSOK zůstávaly v posledních deseti letech stejné, ač náklady na zajištění veřejné dopravy opakovaně rostly.

Na Třebůvce odstraňují škody po povodni v roce 2020, stát to bude miliony

Odstraňovat škody po povodni v roce 2020 začalo Povodí Moravy na řece Třebůvce u Moravičan a Loštic.

Olomoucký majáles korunoval krále a královnu ze StarDance. Program je nabitý

Veselým majálesovým průvodem kejklířů, studentů v maskách a hudebníků ožilo ve středu odpoledne po tříleté covidové pauze centrum Olomouce.

Semtexem se živil i zabil. Od sebevraždy pardubického experta dnes uběhlo 25 let

Dnes je tomu přesně 25 let, co ve foyer Priessnitzových lázní v Jeseníku spáchal sebevraždu bývalý zaměstnanec pardubického podniku Synthesia Semtín Bohumil Šole. Využil k tomu plastickou trhavinu semtex, kterou vyráběl.

Opičí neštovice v kraji? Žádný důvod k panice, uklidňuje hygiena

Hygienici v Olomouckém kraji nemají podezření na opičí neštovice u někoho z regionu. Podle nich není sebemenší důvod k panice. I kdyby se zde v dalších dnech vyskytly pozitivní případy, nepředpokládají, že by mohlo dojít k plošnému rozšíření opičích neštovic.

Radar na Sedle letos nebude. Motorkáři závodí nad policisty, zlobí se místní

S příchodem teplého počasí na Červenohorské sedlo opět míří motorkáři. Jezdce na silných strojích má umravnit měření rychlosti, technologie však zřejmě letos nainstalována nebude.

Sport

Pastrňák si vyčítal oplácení. Byla to moje blbost, moje chyba, zlobil se na sebe

Byl to zlomový okamžik semifinále. David Pastrňák neudržel nervy a oplácel. Kanada vyloučení české hvězdy potrestala gólem, otočila na 2:1 a pak národní tým převálcovala. "Byla to blbost ode mě. Moje chyba," nevykrucoval se Pastrňák. Čeští hokejisté se musejí z debaklu 1:6 oklepat a v nedělní bitvu s USA o bronz předvést úplně jiný výkon. Jinak desetileté čekání na medaili z mistrovství světa neprolomí.   

Kanaďané přejeli Čechy. Začali jsme se bát, řekl Hertl. Musíme to hodit za hlavu

/VIDEO/ Naděje na finále trvala jen chvíli, pak kanadská jízda český sen rozprášila. Národní tým schytal v semifinále mistrovství světa debakl 1:6. Na konejšení ale není čas. Už v neděli čeká české hokejisty další zámořská výzva. V bitvě s USA (14:20) půjde o bronz a ukončení desetiletého čekání na medaili.

ON-LINE: Gólová smršť Kanady. Čeští hokejisté jsou bez finále, zabojují o bronz

/FOTO/ Po třech letech usilují čeští hokejisté o medaili na mistrovství světa, zlato to ale nebude. O bronz budou bojovat v nedělním utkání s Američany (14:20). Odsoudila je k tomu drtivá porážka 1:6 od Kanady. Národní tým nezvládl šesté semifinále v řadě, přestože vedl. Obhájci titulu z Kanady se utkají ve finále s domácími Finy.

Euforie osobností. Víra v Pastu i Fina. Věřím, že cinkne zlatá, říká Plekanec

Období temna je u konce. Čeští hokejisté se po deseti letech dočkají medaile z mistrovství světa. Jsou o tom přesvědčení experti, osobnosti i kritici. Euforie před dnešním semifinále s Kanadou (17.20) je v české kotlině bezbřehá.

Nemůžu kritizovat hráče, že nedají gól. Počítám jen výhry, říká Jalonen

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012. Utkání začne v Tampere v 17:20.

Smutná bitva o Přerov. V Kozlovicích bude sbírka na zesnulého brankáře

Přestože jde o fotbalovou událost regionu, sport bude až na druhé koleji. Nedělní bitva o Přerov v Kozlovicích bude mít smuteční atmosféru. Hráči, trenéři, funkcionáři a stovky diváků se symbolicky rozloučí s tragicky zesnulým domácím brankářem Martinem Šustrem (†31). Ten navždy odešel ve středu 18. května.

Trnečka: Ani Mourinho by s tím nic neudělal. Nebudu tady dělat blbce

V nezáviděníhodné situaci přišel trenér Karel Trnečka v zimě do Kralic na Hané. Měl být spasitel a pomoci zachránit tamnímu fotbalu krajský přebor. Jenže nic nešlo tak, jak mělo a čtyři kola před koncem už tento cíl vidí jako utopii.

Obrazem: Běžci, panoramata a příroda. V Břevenci se závodilo na Křížový vrch

Už sedmý ročník běžeckého závodu Křižák byl na programu v neděli 15. května v Břevenci na Olomoucku. Téměř stovka závodníků si užívala přírodu, panoramata, ale také dřinu, pot a radost v cíli.

VIDEO: Faul jako na Koláře s Rangers, ale trest jen na jeden zápas! Jakto?

Nepříjemný moment se odehrál už ve čtvrté minutě souboje Medlova a Brodku u Přerova. Hostující brankář nevybíravě knokautoval domácího útočníka, viděl červenou kartu, ale od disciplinární komise dostal překvapivě stop pouze na jeden zápas.

Venera: První lajna hrála opravdu parádně! Mluví o Pastrňákovi i Vejmelkovi

Skvělé sehrané přesilovky a výborný výkon brankáře Karla Vejmelky. To podle Zdeňka Venery byly dva hlavní faktory čtvrtfinálového úspěchu České hokejové reprezentace proti Německu na probíhajícím Mistrovství světa. „Hlavně pomohla první přesilovka v úvodu utkání, která mužstvo nastartovala, vzápětí přišla druhá. Kluci se chytli, měli dobrý rytmus. Nepochopím ale, proč si Němci na ně nedali pozor,“ diví se zkušený stratég.

Krimi

Šofér usnul. Na Mohelničáku položil kamion na bok

K havárii nákladní soupravy na Mohelnickém kopci vyjížděli v noci na čtvrtek 26. května šumperští dopravní policisté. Nehoda se stala kolem půl druhé ráno.

Postřelená z herny zůstává v kritickém stavu. Byla to poprava, hodnotí znalec

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Jde o naprosto chladnokrevnou vraždu. Tak o brutálním útoku v herně na Masarykově třídě mluví zkušení kriminalisté, kteří na případu pracují.

Šofér nezvládl řízení, kamionem zablokoval silnici

Příliš vysoká rychlost zřejmě stojí za dopravní nehodou, která se stala v pátek po půl osmé ráno na silnici mezi obcemi Šumvald a Libina.

Ženy mají dvakrát větší šanci, že po nehodě zůstanou uvězněné. Kvůli crashtestům

U žen je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost než u mužů, že po havárii zůstanou uvězněné ve vozidle. Liší se také typ zranění, která při nehodě utrpí. Vyplývá to z nové studie, o které informoval list The Guardian. Výzkum by podle jeho autorů mohl přispět k vylepšení konstrukce i bezpečnosti automobilů. Zesiluje také volání po tom, aby výrobci vozů používali biologicky přesnější figuríny pro testovací nehody vozů.

Zdrogovaný ujížděl přes půl okresu, zběsilá jízda skončila havárií

Havárií a zraněním skončila jízda řidiče vozu Mitsubishi na Šumpersku. Hlídce celníků ujížděl zhruba dvacet kilometrů. Jak se ukázalo, řidič se zákazem řízení byl pod vlivem drog.

V Raškově hořel rodinný dům

Šest jednotek bojovalo v pátek 13. května s ohnivými plameny v Raškově na Šumpersku. Původně se vznítil pouze přístřešek, posléze se požár rozšířil i na přilehlý rodinný dům. 

Jedeme z nákupu, tvrdila dvojice. V kufru měli léky na výrobu drog za milion

Přes dvanáct tisíc kusů tablet zadrželi před týdnem celníci na Šumpersku. Z léků mohl vzniknout pervitin v hodnotě téměř devíti set tisíc korun.

Muž při cestě domů poškrábal 14 aut. Už jej chytili. Proč to udělal?

Policie informovala o dopadení muže, který v únoru a březnu poničil v Zábřehu čtrnáct aut. Klíčem poškrábal jejich lak. Nejednalo se o žádného puberťáka, ale devětačtyřicetiletého muže. Proč způsobil více než dvousettisícovou škodu, vysvětlit nedokázal.

Týden hrůzy se uzavírá. Vyvražděnou rodinu z Kostelce v pátek pohřbí

Případ kostelecké trojnásobné vraždy, který otřásl celým regionem má na pořadu smutné finále.

Masakr v Kostelci naplánoval. Byli vinni, vysvětlil muž hrůznou popravu rodiny

Vše naplánoval, promyslel a pak bezohledně a surově provedl. Kriminalisté obvinili 29letého muže z trojnásobné vraždy členů své rodiny v Kostelci na Hané. K zabití svého otce, bratra a sestry se přiznal, motivem bylo prý jejich chování k němu.

Ekonomika

VIDEO: Finanční gramotnost. Neberte si půjčky jen proto, že závidíte sousedům

Všichni ji známe, všichni jsme ji zažili, a přesto o ní nikdo nemluví. Víte, co mám na mysli? Závist. Známe tu situaci, kdy jsme si říkali: Soused má nové auto a já ho chci taky!

VIDEO: Vybavení obnovili po dvaceti letech. Olomoucké fakultce pomohly dotace EU

Špičkové přístrojové zařízení, včetně kombinovaných inkubátorů Žirafa, slouží na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Porodnicko-gynekologická klinika je získala zásluhou bezmála šedesátimilionové evropské dotace. Díky ní se podařilo kompletně obměnit přístrojové vybavení novorozenecké intenzivní péče. V olomoucké fakultní nemocnici se ročně narodí okolo 2500 dětí, a část z nich přitom potřebuje intenzivní péči.

VIDEO: Investování není jen pro milionáře. Investovat můžete i vy

Taky si myslíte, že investování je jen pro milionáře? Omyl, investovat může každý a taky by to měl dělat.

Konec podpory. Podniky za zahrádky letos zaplatí, mnohé přitom bojují o přežití

Města za covidu odpustila restauracím poplatky za předzahrádky. Letos už ale s jejich podporou končí.

Sky Bridge 721, visutý most na Dolní Moravě, otevřel. Na kolik vás přijde?

/FOTOGALERIE/ Pátek třináctého, 10 hodin dopoledne a na Sky Bridge 721 na Dolní Moravě vstoupili první turisté. Oči jim září, na tenhle okamžik se všichni měsíce těšili. Vzali si dovolenou a přijeli na nejdelší visutý most na světě hned první den otevření.

VIDEO: Finanční gramotnost: Osobní brand. Přestaňte se schovávat

Kdo dnes v podnikání nemá osobní brand, jako by nebyl. Naštěstí žijeme v době, kdy si svoje osobní PR můžeme nastavit přesně tak, jak nám to vyhovuje.

Bystré hlavy v akci. Hellathon ukázal, že mladí lidé se nebojí výzev

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava se o posledním dubnovém víkendu otřásala v základech. Od pátku do soboty se tam totiž konal první ročník Hellathonu, soutěže technických nadšenců, kteří se nebojí výzev a kteří si chtějí vyzkoušet něco jedinečného.   

Rodinná firma nabízí stylové kožené doplňky. Zájem je o batohy i ledvinky

Rodinná firma z Olomouce, která se hrdě hlásí ke svému městu. To je společnost Univaro, jež se už 12 let specializuje na prodej tradičních značek dámských a pánských kožených batohů, tašek, kabelek či peněženek od renomovaných značek.  

Pomohou kvóty? Poměr žen v nejvyšším vedení firem stoupá ostudně pomalu

I firmy v Česku po vzoru zahraničí začínají dbát na poměrné zastoupení žen ve vedení společností. Tempo je však podle analýz a expertů hlemýždí. A čím je řídicí pozice výše, tím je genderová propast hlubší. Nejen u velkých společností obchodovaných na burze. Právě na ně cílí Evropská unie s návrhem nových kvót.

VIDEO: Finanční gramotnost: Plán, jak rozjet malé podnikání

Možná o tom sníte už dlouho – začít v něčem podnikat. Tušíte, co by se lidem líbilo i jak byste to chtěli dělat. A už jste se rozhodli, že to zkusíte. V tom případě nastal čas vytvořit si byznysplán. Nebojte, není to zas tak složité.